Sidste turneringsweekend i sæson 2019 for dameeliten – her med resumé skrevet af damerne:

Lørdag d.17. august skulle vi spille vores næstsidste kamp i sæson 2019 imod Brønderslev, som inden matchen lå på første pladsen, og vi lå vi på 2. pladsen, så hvis vi kunne klare os igennem dagen med en sejr, så ville vi ende som puljevindere uanset søndagens resultat, så vi kunne ikke se os helt fri for lidt nerver.

Vejrudsigten så ikke alt for lovende ud, og det skulle da også vise sig, at det var en flok meget våde damer, der kom ind i klubhuset efter matchen.

Resultatet blev følgende:

  1. single Janni Jæger Christensen vinder 6-5
  2. single Jonna Kejser taber  1-2
  3. single Ingrid Harde taber 1-2

Foursome med Mette Linkhusen og Emma Axelsen vinder 4-2

Alt i alt en sejr på 5-4. Så nu kunne vi kalde os puljevindere.
Så var det bare hjem, og prøve at få gjort alle vores golfbags tørre og klar til søndagens match.

Fra pigerne/damerne skal der lyde en stor tak til alle tilskuere, som var mødt op på banen for at bakke op på trods af det våde vejr. Ligeledes skal der lyde en stor tak til Allan Kristiansen for hjælp som starter, og indtastning af scores. 😊

En tak skal der også gives til vores keeperteam, som har arbejdet hårdt på, at få banen til at stå så skarpt som muligt til weekenden på trods af den megen regn, som er blevet tildelt os alle fra oven.

 

Søndag d. 18. august skulle vi spille ude mod Aalborg. Heldigvis skulle der holde tørvejr.

Denne dag var der afbud fra Mette Linkhusen, så vi havde taget en suppleant med i selveste Pernille Nielsen, som gjorde det rigtig fint i hendes debut. Så vi var naturligvis nødt til at ændre lidt på vores holdopstilling. Selv om der var lovet tørvejr, så var der noget, som gik galt, for på de sidste ni huller, var det op med paraplyen og på med regntøjet.

Resultatet blev følgende:

  1. single Janni Jæger Christensen taber   6-7
  2. single Ingrid Harde taber  0-2
  3. single Pernille Nielsen taber  3-4

Foursome med Jonna Kejser og Emma Axelsen vinder    3-1

Alt i alt sæsonens første nederlag på 3-6.

Men humøret er stadig højt, vi havde nogle hyggelige matcher mod nogle søde modspillere, på en fantastisk bane og en rigtig hyggelig afslutning med fællesspisning sammen med vores modstandere.

En stor tak skal lyde til Jakob, for hans opmuntring og troen på at vi kan. Og tak for den gode træning som han har ydet os i løbet af året.