I sikkert lagt mærke til at der er MANGE edderkopper både derhjemme og i naturen i øjeblikket

Vi har været i kontakt med Frederikshavns Kommunes naturvejleder, som fortæller HVORFOR vi oplever SÅ mange af edderkopperne lige nu:
Det følgende forklaringen fra Naturvedleder og Formidlingskonsulent Bo Storm: 
“Varme somre og fugt, giver en høj luftfugtighed. Det elsker edderkopper, både inde og ude. Især den ret nye edderkop art indendørs, majaedderkop som siden 1980 erne er kommet sydfra via menneskers rejser mm. Arten er ligefrem eksploderet i vores huse.
Udendørs er det jagtedderkopper vi snakker om, og nogle år en art som alle kender korsedderkoppen. Edderkopper spiser mængder af insekter og er nyttige i naturen. De kommer rundt i verden ved at kravle op på en gren og spinde en faldskærmstråd, som når den er lang nok gør at den via vinden kan flytte sig over større afstande. Et nøgletal siger at der findes ca. 120 edderkopper pr m2. Der findes ca 540 arter af edderkop arter i Danmark”