I dag var dagen hvor vores æresmedlem Jørgen Nielsen slog det HELT PERFEKTE SLAG på hul 6 og lavede hole in one
Jørgen var i godt selskab på runden med 3 andre drivkræfter, der var med til klubbens stiftelse, – heraf 1 fødselar: Og Søren Rasmussen så bolden hele vejen, ingen tvivl om den var på vej direkte i “den hoppede bare 2 gange og så direkte i hul” efterfulgt af JUBEL
Det er 3. gang i Jørgens mangeårige golfkarriere, at han er så dygtig/heldig at prøve det, – sidst var 15 år siden, også på hul 6 i Sæby Golfklub, og derinden i juni 1985 på Hvide Klits daværende hul 16.
 
Så flaget er hejst – både for vores yndlings herreekviperingsforhandler OG for Jørgen Nielsen 🇩🇰
– og selvfølgelig bliver der udbragt SKÅL i klubhuset med en 12års Johnnie Walker Black Label Whisky sponsoreret af Spar Nord Sæby
 
STORT TILLYKKE JØRGEN